EKO drogéria

Prečo ekologické prostriedky?

Iste si každý z nás už položil otázku, prečo všetci šalejú po ekologických alebo bio produktoch? Je to len módna záležitosť, alebo na tom azda niečo bude? Je to snaha o sebauvedomenie a ohľady k životnému prostrediu? Ochrana životného prostredia je hlavným dôvodom, prečo sa touto témou zaoberáme, pretože látky obsiahnuté v používaných prostriedkoch sa následne dostávajú do čistiarní odpadových vôd a potom do okolitého prostredia. Okrem ochrany životného prostredia sa téma upratovania dotýka aj otázky bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Je dôležité sa zamyslieť, nad dostupnosťou ekologických výrobkov. Takýto “Ekologicky šetrný” prostriedok je zbytočné dovážať zo zahraničia, kedy náklady spojené s prepravou môžu navýšiť natoľko uhlíkovú stopu, že šetrnosť k životnému prostrediu sa vytráca. Prečo ho dovážať z ďaleka, keď ho možno ľahko vyrobiť aj u nás. Navyše nákupom výrobkov z vlastnej krajina podporujeme aj miestnu ekonomiku.

Výber prostriedku – ekologické značenie

Súčasný trh už ponúka celý rad najrôznejších ekologických produktov od kravského hnoja, cez eko a bio potraviny, až k ekologickým kozmetickým a čistiacim prostriedkom. Môžeme sa stretnúť s rôznou kvalitou od čisto prírodných produktov, ktorých trvanlivosť a účinnosť nemusí byť zaručená až po produkty, u ktorých sú jednotlivé zložky nahradené ekologicky vhodnejšími látkami pri zachovaní si úžitkových vlastností. Orientáciu v týchto produktoch nám môžu uľahčiť jednak oficiálne ekoznačky, ale aj vlastné environmentálne tvrdenie (OVP). Ani výrobky s environmentálnou značkou, ktoré sú povinné vyhovieť rade kritérií, nie sú úplne neškodné, ale ich dopad na životné prostredie je nižšia ako u bežných produktov. Výrobky s vlastným enviromentálnym tvrdením musí preukázať, že vyhovujú prezentovaným kritériám. S ohľadom na životné prostredie sú hlavnou otázkou biodegradabilita teda degradovateľnosť prostriedku a ekotoxicita čiže toxicita pre organizmy, najmä vodné. Ekologické výrobky sú samozrejme dostupné v recyklovateľných obaloch a u kozmetických produktov je dlhodobo hodnotená aj dráždivosť kože a kontaminácie patogénnymi organizmami.

Aby sa upratovanie podarilo

Takmer každý si praje upratať rýchlo a bez veľkej námahy. Ani s ekologickými prostriedkami neznamená upratovanie drinu našich babičiek. Na výslednú efektivitu upratovania má vplyv samozrejme viac faktorov, ako napr. Typ prostriedku, spôsob aplikácie, doba a teplota pôsobenia, mechanická sila. Prvým základným krokom k úspechu je správne zvolený prostriedok, hoci je v dnešnej univerzálny dobe dopyt po univerzálnom čistiacom prostriedku, nie je univerzálnosť najlepším riešením, pretože je väčšinou potrebné odstrániť viac typov nečistôt napr. Mastnota, zvyšky jedál, vodný kameň a pod. Univerzálny výrobok potom musí obsahovať viac “silnejších” látok, aby si poradil so všetkým naraz. Naopak výhody špecializovaného produktu sú potom v tom, že pôsobí efektívne na určitý typ znečistenia, poradí si s ním rýchlejšie s menším množstvom “chémia”. Ďalším krokom je spôsob, akým budeme prostriedky používať. Všetci výrobcovia udávajú na etiketách svojich výrobkov možnosti používania a návody ako najlepšie a efektívne daný výrobok použiť. Je preč doba, kedy sme “od oka” liali farebné a voňavé tekutiny do pripraveného vedra a týmto roztokom sme umyli všetko, čo sme videli. Vývoj umývacích a čistiacich prostriedkov je dnes už tak ďaleko, že skutočne stačí iba niekoľko mililitrov koncentrátu na to, aby sme dokonale umyli podlahu, okná, drez, varnú dosku a podobne. Inými slovami: je veľmi dôležité čítať a dodržiavať všetky informácie, ktoré výrobca uvádza a dodržiavať postupy pre daný produkt a znečistený povrch. Predovšetkým v profesionálnom upratovaní správne dávkovanie zaisťuje dokonalú účinnosť a úspory. Tiež spôsob, akým prostriedky nanášame, sa za uplynulé roky podstatne zmenil. Objavili sa napríklad mikrovláknové utierky, nové tvary mopov a rôzne čistiace pomôcky. Klasický handru, ktorý používala naše babička, sa zo sortimentu vytratil. Nové materiály, ako mikrovlákna, dokážu nečistoty skutočne odstrániť z povrchov, nie len rozotrieť.

Dovoľujeme si Vám predstaviť svoje ekologicky šetrné výrobky.

Prvý ekologický výrobok je Krystal na riad ECO, ktorý je vyrobený zo surovín prírodného pôvodu – kukurice a kokosu. Podľa výsledkov tanierového testu je produkt hodnotený veľmi dobre v umývacej účinnosti. Starostlivým výberom prírodných surovín bolo tiež dosiahnuté vysokej dermatologickej znášanlivosti k pokožke rúk. Celkový prírodný charakter výrobku je podčiarknutý intenzívnu vôňou džúsu citrusových plodov.

Ekologický prostriedok Krystal na kúpeľne je špičkovým výrobkom kombinujúcim vysokú účinnosť odstraňovanie zvyškov mydiel, kozmetických prostriedkov a vodného kameňa z čistených povrchov s maximálnou koróznou toleranciou voči všetkým kovovým doplnkom vybavenia kúpeľní.

Ekologický WC čistič – Krystal WC cleaner je vysoko účinný čistič toaliet a sanitárneho keramického zariadení. Svojím zložením je predurčený k čisteniu keramických povrchov najmä tam, kde je tvrdá voda a zvýšený výskyt vodného kameňa. Pravidelnou aplikáciou tohto produktu úplne zamedzíme tvorbe nepríjemných farebných škvŕn, ktorých základom je práve vodný kameň. Pre parfumáciu je opäť použitá vysoko stabilný, ovocná vôňa.