EKO/BIO GASTRO

V snahe začať zmýšľať inak a zamýšľať sa aj nad každodenným znečisťovaním prírody, sme začali hľadať alternatívy k plastovým obalom. Od papierových, cez plastové, polystyrénové, ekologické, výrobky z cukrovej trstiny,obaly z palmového listu, príbory z drevenej dýhy. Ponuka je široká. Avšak ľahko rozložiteľné obaly zatiaľ ostávajú ecofriendly len pre časť zákazníkov, ktorí už pochopili, že kúpou ekologických obalov prispejú k dobru nie len sebe, ale aj prírode a svetu. Aby nevzniklo prázdno medzi alternatívou plastov a ľahko rozložiteľných ekologických obalov, bližšie vysvetlíme pojem cukrová trstina a obaly z nej.

Cukrová trstina ako alternatíva k plastovým obalom, vyrábaným z ropy. Cukrová trstina je najvyššia zo všetkých hospodárskych tráv. Jej výška dosahuje 7m a pripomína bambus. Rozmnožuje sa odrezkami, po zakorenení tieto rastú pomerne rýchlo. Za cca 15 mesiacov môže byť žatva. Palice cukrovej trstiny sa navážajú do cukrovarov, kde sa za pomoci drvenia výkonnými valcami získava cukor. Táto sladká šťava sa zahusťuje odparovaním na sirup, z ktorého kryštalizuje hnedý, surový cukor. Vedľajším produktom je melasa. Cukrová trstina sa pestuje hlavne pre výrobu cukru. Surovina je obnoviteľný, rýchlo rastúci zdroj. Drevená stonka, teda zvyšky stebiel trávy ktoré ostávajú – sa nevyhadzujú, ale slúžia na výrobu obalových materiálov ako sú napríklad misky. lodičky, vaničky, lepenka, papier, ekologické obalové potravinové obaly. Ak si vyberiete výrobky z cukrovej trstiny, viete, že vyberáte výrobok z rýchlo obnoviteľného zdroja. Výrobky z nej nemusíte vyhodiť do kontajnera, stačí ich dať do kompostu. Pozrite si alternatívu plastového taniera, na ktorý sa bežne dáva živánska, kebab, klobása, langoš, či kukurica. Tanier z cukrovej trstiny Vám ukáže, ako na to :). Biomasa cukrová trstina je výnimočné pre svoju odolnosť a pevnosť. Bufetári a rýchle občerstvenia môžu ostať kľudní :). Je vhodná na krátky ohrev do mikrovlnky. Odolná voči mastnote a pretekaniu. V miske z cukrovej trstiny sa dajú servírovať studené aj teplé jedlá. Tento ekologický gastro obal je vhodný na street food, jedlá v ňom ostávajú čerstvé.

Cukrová trstina je vhodná na použitie od 220 stupňov do -10 stupňov. Je to ekologický, plne kompostovateľný prírodný materiál.

Team TENEX

Zobrazujú sa výsledky 1–12 z 27